WAKACYJNY SPACER DO HISTORII LUBAWY (2018-07-30) przejdź do galerii

W czwartek, 26 lipca, odbył się spacer edukacyjny pn. „MIESZKAŃCY ŚREDNIOWIECZNEJ LUBAWY” zorganizowany przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.

Wakacyjna pora nie uśpiła miłośników lokalnej historii, którzy czwartkowy wieczór postanowili spędzić właśnie z nami i licznie stawili się na starcie wycieczki, przy plebani kościoła św. Jana.

Miejsca, które odwiedziliśmy, jak zawsze nie były przypadkowe. W kaplicy franciszkańskiej oraz przy zamkowych murach obronnych o rezydujących tam biskupach chełmińskich i nie tylko, ciekawie opowiedział ks. dr Marcin Staniszewski.

Następnie sześćdziesięcioosobowa grupa udała się na lubawski rynek, gdzie przed wiekami znajdował się budynek miejskiego ratusza. Tu Teresa Kłosowska przeniosła nas w czasy średniowiecza, opowiadając o zwyczajach i codziennym życiu mieszkańców Lubawy w tamtym okresie.

Spacer zakończyliśmy nieopodal kościoła św. Barbary oraz na terenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, gdzie o fundatorze dawnego lubawskiego Szpitala św. Jerzego i jednocześnie najwybitniejszym lubawianinie średniowiecza, Krzysztofie Kupnerze, prelekcję wygłosił Marcin Deka.

Każdy uczestnik tradycyjnie otrzymał pamiątkową broszurkę, a na zakończenie słodki poczęstunek w sali konferencyjnej u Sióstr Szarytek, którym dziękujemy za gościnność. Nasz projekt realizujemy w ramach zadania publicznego pn. „Szerzenie kultury oraz historii średniowiecznej Lubawy” dofinansowanego przez Gminę Miejską Lubawa.

Frekwencja na wycieczkach dowodzi, że tego typu społeczne działania mają sens i są w Lubawie potrzebne. Im większa wiedza i świadomość historyczna mieszkańców, tym większy w nas lokalny patriotyzm.
Kolejną okazją, aby wspólnie aktywnie spędzić czas, będzie sierpniowa rowerowa wycieczka pn. Grodziska Ziemi Lubawskiej. Już dziś wszystkich zapraszam, a szczegóły wkrótce…

Mateusz Szauer    

lista postów
przejdź do galerii