Policjanci podsumowali ostatni lipcowy weekend (2018-07-30)

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie podsumowali minione 72 godziny, podczas których interweniowali 159 razy. Były to najczęściej zakłócenia porządku, awantury i kłótnie domowe których było 8 oraz kradzieże, nietrzeźwi kierujący jak również zdarzenia drogowe.

Interwencji dotyczących ruchu drogowego było natomiast 16. Mundurowi zatrzymali również 3 nietrzeźwych kierujących oraz jednego, który rażąco przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym.

Policjanci z powiatu iławskiego podczas  minionego weekendu  interweniowali 159 razy. Był to czas intensywnej pracy dla policjantów prewencji, funkcjonariuszy ruchu drogowego, wydziału kryminalnego oraz funkcjonariuszy komisariatów i posterunków policji. Policjanci podczas minionych 72 godzin podjęli 8 interwencji domowych, po których jednego z awanturników zamknęli w policyjnej celi.

Funkcjonariusze  reagowali również wielokrotnie na zgłoszenia związane ze zdarzeniami drogowymi. Podczas minionego weekendu policjanci pracowali na miejscu 19 kolizji oraz przeprowadzili działania „Prędkość” i „Trzeźwe Popołudnie”.

Policjanci przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Nadmierna prędkość pojazdów często pojawia się też w sygnałach społecznych przekazywanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Akcja związana z kontrolą prędkości na drogach powiatu iławskiego prowadzona była już od wczesnych godzin rannych. Funkcjonariusze podczas akcji skontrolowali łącznie 53 pojazdy  ujawniając 15 kierujących, którzy  przekroczyli dozwoloną prędkość.  Wśród nich znalazł się 21- latek, który kierując audi jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 111  km/h.

Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości kierujący zostali ukarani mandatami i punktami karnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali też kierującym prawo jazdy na 3 miesiące. Funkcjonariusze podczas działań sprawdzali również stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stan techniczny pojazdów.

Natomiast  w sobotę policjanci na terenie powiatu iławskiego kolejny raz badali stan trzeźwości kierowców podczas akcji „Trzeźwe Popołudnie” Funkcjonariusze po przeanalizowaniu danych statystycznych uznali, że w godzinach popołudniowych również zatrzymywanych jest wielu nietrzeźwych kierujących.

Dlatego tuż po godzinie 14:00  policjanci ustawiali punkty kontrolno-blokadowe ponieważ nadal niektórzy użytkownicy dróg  nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii, nie odstraszają ich również wysokie i surowe kary. Dzięki wykorzystaniu urządzeń alcoblow policjanci wczoraj szybko i sprawnie przebadali wielu kierowców. W trakcie działań w sumie skontrolowano 1153 kierujących. Okazało się, że trzech z nich było nietrzeźwych. Pierwszego z nich policjanci zatrzymali podczas kolizji drogowej.  Mężczyzna kierujący oplem nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. W trakcie czynności okazało się, że 22 – latek kierował wypożyczonym oplem mając 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy a samochód odholowany na policyjny parking.

Przypominamy!  

Prędkość oraz zmieniające się warunki atmosferyczne w tym padający deszcz powodujący, że nawierzchnia jest śliska i zmniejsza się  przyczepności kół pojazdu podczas jazdy może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji tak jak podczas minionego weekendu.

Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci w Lubawie podczas kontroli drogowej. Podczas legitymowania oraz sprawdzania stanu trzeźwości okazało się, że 49 – latek kierował mercedesem mając 0,4 promila alkoholu w organizmie. Policjanci również  mieszkańcowi powiatu iławskiego zatrzymali prawo jazdy.

Tymczasem funkcjonariusze ruchu drogowego podczas patrolu gminy i miasta Susz zauważyli kierującego rowerem, który jechał ze znaczną prędkością. Policjanci zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. Funkcjonariusze sprawdzili go w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że 37 – latek kierował jednośladem mając 3,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem.

Funkcjonariusze podczas minionego weekendu zatrzymali również dwóch  poszukiwanych. Pierwszego z nich policjanci ujawili podczas interwencji własnej. Mężczyzna zaparkował swój samochód w miejscu do tego niewskazanym. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę i sprawdzili w policyjnej celi. Okazało się że 59 – latek jest poszukiwany przez prokuraturę do czynności prawnych Funkcjonariusze sporządzili oświadczenie dotyczące miejsca przebywania mężczyzny i  po wykonaniu z nim czynności zwolnili go. Kolejnego poszukiwanego zatrzymali policjanci podczas kontroli prędkości.

W trakcie czynności funkcjonariusze sprawdzili 68 – latkę w policyjnych systemach. Okazało się, że kobieta jest poszukiwana przez prokuraturę do czynności prawnych Funkcjonariusze sporządzili oświadczenie dotyczące miejsca przebywania mieszkańca powiatu kwidzyński i  po wykonaniu z nią czynności kobietę zwolnili.

Podczas minionego weekendu odbyło się również wiele imprez o charakterze rozrywkowym, które zabezpieczali policjanci na terenie powiatu iławskiego m. in. Dni Zalewa 2018 czy koncerty zespołów Szwindel oraz Piersi. Dzięki współpracy ze służbami porządkowymi organizatorów imprez odbyły się one bez zakłóceń, ponieważ współpraca pozwoliła szybko reagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.

Jezioro Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce, więc jak co roku w sezonie letnim nie brakuje tu osób korzystających z uroków tego miejsca. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, a jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim dlatego szczególnie w sezonie letnim wymaga policyjnego nadzoru. Tym bardziej, że mieszkańcom i turystom dawali się we znaki ci, którzy traktowali jezioro jako miejsce alkoholowych zabaw, śmiecili i zakłócali spokój.

Dlatego policyjni wodniacy, już jak co roku pełnią tam służbę. Przypominając jednocześnie, że każdy żeglarz zanim wypłynie na jezioro powinien sprawdzić prognozę pogody. Będąc już na wodzie należy także kontrolować chmury, spojrzeć czy na niebie nie kłębią się ciemne i szybko się nie przesuwają, gdyż mogą one zwiastować nadejście burzy.

źródło KPP Iława 
foto mz

lista postów