NOC PERSEIDÓW W OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM W TRUSZCZYNACH (2018-08-07)

Jak co roku sierpniowe niebo rozbłyśnie blaskiem „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Najlepiej oglądać je z dala od blasku świateł miast i wielkich aglomeracji. Dlatego od kilku lat dla osób pragnących podziwiać nocne rozgwieżdżone niebo niezanieczyszczone światłem miejskim, Obserwatorium w Truszczynach w Gminie Rybno, w województwie warmińsko-mazurskim zapewnia możliwość obserwacji tego niezwykłego spektaklu.

Zdegradowana kometa.

Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. Maksimum roju astronomowie przewidują na noc z 12 na 13 sierpnia. Zjawisko będzie można zaobserwować gołym okiem. Średnio na godzinę można będzie wówczas zobaczyć niemal sto „spadających gwiazd”. Perseidy są rojem meteorów, który ludzie obserwują od blisko 2000 lat. Jego nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się "wylatywać". Są jednym z najaktywniejszych rojów meteorów, który powstał jako pozostałość po rozpadzie komety Swift-Tuttle (czyt. swift –tatl).
Wiele atrakcji.
Obserwatorium w Truszczynach zaprasza w niedzielę, 12 sierpnia 2018 r.  na popołudniowo-nocne spotkanie z nauką, astronomią i kosmicznymi skałami. „Dla naszych Gości przewidzieliśmy wiele atrakcji” – mówi Robert Szaj, organizator wydarzenia. 

Warsztaty budowy rakiet kosmicznych, możliwość operowania łazikami marsjańskimi, konkursy dla dzieci, wykłady, możliwość dotknięcia i poznania kosmicznych meteorytów, seanse w planetarium, zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Renesa oraz Roberta Szaja, w ciągu dnia obserwacje Słońca, a w nocy główna atrakcja – obserwacje meteorów z roju Perseidów.

Obserwatorium będzie otwarte dla gości już od godziny 15.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizator prosi o zabranie ciepłego ubrania, ze względu na szybko spadającą temperaturę po zachodzie Słońca. Zwraca się również z prośbą o stosowanie się do zaleceń związanych z ruchem samochodów na drodze dojazdowej do Obserwatorium (konieczność wyłączenia świateł w pobliżu miejsca obserwacji!)

Na miejscu będzie możliwość zakupu przekąsek oraz ciepłych i zimnych napojów. Będzie można również nabyć meteoryty oraz inne kosmiczne pamiątki. Na terenie obserwatorium a także na drodze dojazdowej obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych i palenia papierosów oraz przyjmowania innych używek ( za wyjątkiem kawy i herbaty). O bezpieczeństwo uczestników dbać będzie firma Solid Security.

Bezpłatny transport z Rybna i Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego.
Organizator zapewnia bezpłatny transport busem z Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy i z Rybna. Odjazdy z Rybna (przystanek autobusowy w centrum Rybna) do Obserwatorium: 14.00, 19.15, odjazd z Lubawy (parking przy Urzędzie Miasta) : 15.15, 19.45, odjazdy z Nowego Miasta Lubawskiego (parking przy Zajeździe nad Drwęcą): 15.00, 20.00. Powrót do Rybna: 19.00, 23.00, Powrót do Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego : 14.15, 19.30, 23.30
Zapraszamy na nasz fanpage : www.facebook.com/ObserwatoriumTruszczyny/ .

Projekt realizujemy dzięki wsparciu finansowemu : Gminy Rybno, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Program
15.00 – oficjale rozpoczęcie
15.10 – film dokumentalny „Tajemnice De Revolutionibus”
16.10 – film dokumentalny „Wyprawa na Zaćmienie Słońca”
17.00 – Magdalena Pilska – Piotrowska , Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne „ Perseidy”
18.00 – prof. dr hab. Maciej Mikołajewski, UMK, „Astronarium”
19.30 – starty rakiet
15.00 – 19.00 warsztaty rakietowe
15.00-19.00 – prezentacja łazików marsjańskich
15.00-24.00 –seanse w planetarium
16.00-19.00-obserwacje Słońca
21.00 – 24.00 – obserwacje meteorów z roju Perseidów

  Materiał:Robert Szaj

lista postów