Ochotnicy z powiatu iławskiego wstąpili do TSW (2019-05-07) W sobotę 4 maja br., ochotnicy do pełnienia służby terytorialnej rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem. W grupie żołnierzy znaleźli się również ochotnicy z Powiatu Iławskiego ( Iławy, Lubawy i Zalewa). Zanim jednak ruszą na teren ćwiczeń wojskowych zapoznają się regulaminem, zostaną wyposażeni w mundur i niezbędny sprzęt wojskowy. Będą też poddani tzw. „testowi wejściowemu”, sprawności fizycznej.

Szkolenie podstawowe w Morągu rozpoczęło 37 osób. 29 mężczyzn i 8 kobiet. W tym samym czasie trwało przyjęcie ochotników w Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku. Szkolenie podstawowe 16-dniowe tzw. "szesnastka" jest prowadzone w systemie ciągłym i skierowane jest do osób, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

Przyszli żołnierze będą szkolić się na karabinku MSBS GROT, z którym rozstaną się dopiero po uroczystej przysiędze wojskowej. Podczas szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, topografii i pierwszej pomocy przedmedycznej. 16 dniowe szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową 19 maja 2019 roku.

Przysięga odbędzie się w Morągu i zapoczątkuje trzyletni cykl szkoleń: indywidualnych, specjalistycznych i zintegrowanych. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. "Szczerbiec" powstała w 2017 roku. Jej rejonem działań jest województwo Warmińsko-Mazurskie. Wojska Obrony Terytorialnej ściśle współpracują z Wojskami Operacyjnymi. Misja WOT jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać Wojska Operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.

Dorota Karbowska
Rzecznik prasowy 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu.
"Zawsze gotowi, zawsze blisko"

lista postów