Strażacy z Niemiec z wizytą w Lubawie (2019-08-15) przejdź do galerii

W dniu dzisiejszym 15  sierpnia  do Lubawy zawitała  grupa siedmiu  strażaków z zaprzyjaźnionej miejscowości Hilter w Niemczech. W  tym roku  przebywać  będą  w dniach  15-19  sierpnia. Do wzajemnego spotkania strażaków polskich i niemieckich doszło przez przypadek kilkanaście lat temu.

Jeden z lubawskich druhów ochotników, spiesząc się do pożaru miał kolizję z samochodem, którego kierowcą był ksiądz  Johan Gehrmann  z miejscowości Hilter miasteczka w powiecie Osnabrück w Dolnej Saksonii w Niemczech podobnej  wielkości jak Lubawa.Ten przypadek sprawił, że druhowie spotykają się co dwa lata w Hilter i w Lubawie.

Pastor Johan Gehrmann urodził się w 1933 r. w nad Renem wywodził się  z warmińskiej rodziny pochodzącej ze wsi Jaroty, należącej do parafii Bartąg. W Jarotach spędził okres II wojny do Niemiec  wyjechał w 1948 roku i tam  w 1968 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W czasie stanu wojennego był organizatorem akcji Hilfsaktion Polen.To dzięki jego staraniom wysłano do Polski w ramach akcji humanitarnej transporty  żywności. W 1993 r. doprowadził do symbolicznego pojednania obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika Schlezwig Holstein. kościół w Bartągu zawdzięcza jemu odnowienie zabytkowych organów. Zmarł 23 maja 2004 r. w Hilter 

W tym roku druhowie z Lubawy przygotowali dla swoich kolegów wiele atrakcji  dla swoich  kolegów z Niemiec, między innymi  wizyta w Mortęgach,Leśniczówce Napromek, Zielony Zakątek,spotkanie z burmistrzem i zwiedzanie  miasta,wizyta w Oristo,spotkanie z Bractwem Rycerskim, wycieczka  do Bartągu koło Olsztyna do kościoła w którym przebywał  ks. Johan Gehrmann, spływ  kajakowy, wizyta w  JRG PSP w Ilawie, wizyta w ośrodku szkolenia kapitanów żeglugi wielkiej w Kamionce oraz  wiele innych atrakcji .

Druhom strażakom z Hilter  życzymy udanego pobytu w naszym mieście i okolicach. (mz)

lista postów
przejdź do galerii