Areszt, dozór i nakaz opuszczenia mieszkania dla sprawców przemocy domowej (2019-08-16)

Prokurator na wniosek policji zastosował dozór policyjny oraz nakaz opuszczenia mieszkania wobec 2 mieszkańców powiatu iławskiego, a wobec kolejnego mężczyzny iławski sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu. Mężczyźni znęcali się nad swoimi bliskimi. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci powiatu iławskiego zatrzymali kolejnych agresorów – sprawców przemocy domowej.
Zarzut znęcania się nad konkubiną oraz jej synem usłyszał 38 –letni mieszkaniec gminy Zalewo. Mężczyzna znajdując się pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe,  podczas których szarpał kobietę , bił po twarzy, ciągnął za włosy, wyzywał słowami uznanymi powszechnie za obelżywe oraz wyganiał z mieszkania. Znęcał się również psychicznie nad jej małoletnim synem. Po kolejnej awanturze interweniujący na miejscu policjanci zatrzymali agresora. Prokurator na wniosek mundurowych zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, zobowiązał do powstrzymywania sie od nadużywania alkoholu  oraz nakazał opuścić wspólnie zamieszkiwany lokal. 38-latek będzie musiał raz w tygodniu stawiać się w miejscowej jednostce policji.

Policyjnym dozorem objęty został również 41-letni mężczyzna, mieszkaniec Lubawy który znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną. Podczas kolejnej awantury, kiedy pijany maż ponownie podniósł na nią rękę, kobieta wezwała na pomoc policjantów. Postanowiła przerwać milczenie i złożyła zawiadomienie o popełnionym przestępstwie. 41-latek został zatrzymany, a zgromadzony przez funkcjonariuszy materiał dowodowy  wystarczył, aby przedstawić mu zarzut znęcania się nad żoną. Prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny z obowiązkiem stawiennictwa 3 razy w tygodniu w miejscowej jednostce policji oraz nakaz opuszczenia mieszkania. Zobowiązał  go również do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

Z kolei w sprawie 31-letniego mieszkańca powiatu iławskiego sąd przychylił się do wniosku prokuratora o tymczasowe aresztowanie. Mężczyzna stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec  swojej  konkubiny. W trakcie wszczynanych  awantur nie wahał się używać siły fizycznej wobec kobiety, uderzał ją, szarpał, popychał i wykręcał ręce. 31-latek niszczył też mienie domowe  i groził  konkubinie pozbawieniem życia. Zatrzymany przez iławską policję w trakcie kolejnej interwencji czas oczekiwania na rozprawę spędzi w areszcie. Iławski  sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.

To jednak dopiero początek sprawy dla podejrzanych o stosowanie przemocy domowej. Jaką karę otrzymają, okaże się po zakończeniu postępowania sądowego. Zgodnie z art. 207 § 1 kodeksu karnego, każdy kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

źródło KPP Iława

lista postów