Wizyta strażaków z Niemiec na zamku i w kinie (2019-08-21) przejdź do galerii

Jak już informowaliśmy w Lubawie w dniach 15-19  sierpnia gościła grupa siedmiu strażaków z zaprzyjaźnionej miejscowości Hilter, miasteczka w powiecie Osnabrück w Dolnej Saksonii w Niemczech.

Drugiego dnia goście z Niemiec odwiedzili Urząd Miasta w Lubawie. Po oficjalnym powitaniu w sali sesyjnej i wymianie upominków udali się między innymi do powstającego na terenie ruin  zamku  "Centrum Aktywności Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie” i  remontowanego kina.
Tym razem przewodnikiem po Lubawie był z-ca burmistrza Stanisław Kieruzel.

Goście z uwagą słuchali informacji, które przekazywał zastępca burmistrza. Spacer ulicami miasta przebiegał przez Rynek i ulice wokół Rynku, Plac Zamkowy i teren zamku. Z-ca  burmistrza przedstawił chronologicznie rewitalizację zamku - od zbudowania i rewitalizacji murów obwodowych zamku biskupów chełmińskich do aktualnie wykonywanej inwestycji.

Centrum będzie wykorzystywane m.in. dla potrzeb przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W miejscu aktywności  będą prowadzone  zajęcia uczące samodzielności i aktywności na rynku pracy. Swoją siedzibę będzie miało tu Bractwo Rycerskie Zamku Lubawskiego oraz stowarzyszenia i organizacje, promujące historię Lubawy i Mikołaja Kopernika.

Na  dwukondygnacyjnym budynku będą zaadaptowane pomieszczenia użytkowe i zabytkowe piwnice. W pomieszczeniach piwnicznych będzie między innymi sala, w której będą mogły odbywać się np. sesje rady miasta oraz inne uroczystości. Planowy termin zakończenia realizacji  tej inwestycji to połowa 2020 roku. Wartość to ponad 21 mln złotych, z czego 13 milionów to  dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Z terenu zamku spacerem goście udali się do remontowanego kina „Pokój” w Lubawie. Planowany termin realizacji tego projektu to końcówka tego roku.
Goście z Niemiec odwiedzili tego dnia siedzibę Bractwa Rycerskiego Zamku Lubawskiego, która  w tej chwili znajduje się w bibliotece  na ul. Kupnera, a w przyszłości będzie w budowanym CAS na zamku.

W tym roku druhowie z Lubawy przygotowali dla swoich kolegów strażaków z Niemiec wiele atrakcji. Szerszą relację  z pobytu  druhów strażaków z innych miejsc i miejscowości przekażemy wkrótce. (mz)

foto mz i OSP Lubawa

lista postów
przejdź do galerii