Blisko 200 osób przyjęto do Wojsk Obrony Terytorialnej w woj. Warminsko Mazurskim . 15% osób pochodzi z powiatu Iławskiego. (2019-08-21) W sobotę 17 sierpnia o godzinie 5:45, bramy jednostki w Morągu pękały w szwach, bo ok 160 ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego czekało na przyjęcie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wśród wszystkich ochotników 34% to kobiety . Bardzo dużo osób bo az 39 % podchodzi ze wsi. 15% ochotników to powiat Iławski( Lubawa, Iława, Susz, Nowa Wieś, Zielkowo, Czerlin, Fijewo, Kazanice, Rudniki, Byszwałd, Targowisko Dolne, Ławice, Brodowo, Rożanki, )

Codzienne pobudki o 5 rano, mundur, ciężkie buty, kamizelka, maska przeciwgazowa, hełm, ważący ponad 4 kilogramy karabin, a do tego ciężki plecak. Tak spędzą „Wakacje w mundurze” ochotnicy z Warmii i Mazur, którzy chcą zostać żołnierzami Obrony Terytorialnej. Bardzo duża ilość osób to osoby które uczą sie i studiują. Ponad polowa czyli 68% to osoby w wieku 18-25 lat. Dla większości z nich szkolenie to możliwość sprawdzenia siebie, a wakacje to idealny czas, który nie koliduje z nauką w szkole. 

Ponad 200 osób z województwa warmińsko-mazurskiego, 17 sierpnia br. rozpoczęło szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Ponad 160 osób zostało przyjętych do 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, z czego ok 20 osób po umundurowaniu, ewidencji i teście sprawności fizycznej będzie kontynuować szkolenie w 41 Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku gdzie w tym samym czasie przyjęto już ok 50 żołnierzy. Po przysiędze zostaną oni żołnierzami Obrony Terytorialnej i rozpoczną służbę w macierzystych jednostkach, najbliższych ich miejscu zamieszkania.

Pokonywanie terenu czołganiem, skryte podejście do obiektu, reakcja na kontakt ogniowy. Do tego  strzelanie, pierwsza pomoc, ewakuacja rannych, posługiwanie się sprzętem obrony przed bronią masowego rażenia. Wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą, nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji czy też transport amunicji, to tylko niektóre z kilkunastu umiejętności, które będą ćwiczyli Terytorialsi z Warmii i Mazur podczas szkolenia podstawowego.

Już pierwszego dnia ochotnicy musieli zmierzyć się z egzaminem z wychowania fizycznego, następnie pobrać umundurowanie i wyposażenie (w tym plecak, śpiwory, karimatę czy bieliznę).

Szkolenie podstawowe tzw. „szesnastka” zostanie zakończone przysięgą – wyjątkowym wydarzeniem dla żołnierza i jego bliskich. Przysięga odbędzie się 1 września br. na Placu Solidarności w Olsztynie. 


Dorota Karbowska

Specjalista ds. komunikacji

w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu


lista postów