Wizyta przyjaciół strażaków z Hilter w Lubawie (2019-08-23) przejdź do galerii

Zbigniew Kowalski - strażak ochotnik z Lubawy, w roku 2000 spiesząc się do pożaru miał kolizję z samochodem, którego kierowcą był ksiądz Johan Gehrmann z miejscowości Hilter w Niemczech. Ten przypadek sprawił, że już rok później doszło do pierwszego wzajemnego spotkania strażaków z Hilter i Lubawy w Niemczech, a w 2003 w Lubawie. Warto podkreślić, że pastor Joachim Gehrmann wcześniej, doprowadził do symbolicznego pojednania obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika Schlezwig Holstein. Z Jego inicjatywy druhowie z Niemiec i Polski spotykają się co dwa lata. Pastor zmarł 23 maja 2004 r. w Hilter lecz druhowie nadal się spotykają.

Dwa lata  temu  druhowie z Lubawy  gościli w Niemczech i wówczas druh Zbigniew Kowalski otrzymał najwyższe odznaczenie strażackie przyznane  przez Niemieckie Stowarzyszenie Straży Pożarnej w uznaniu zasług przyjaźni z niemieckimi jednostkami straży pożarnej i ich stowarzyszeniami.

W tym roku jak już informowaliśmy strażacy z Hilter ponownie przyjechali do Lubawy. Pierwszego dnia pobytu druhowie wspólnie wybrali się do Mortęg, zwiedzili kompleks  pałacu w Mortęgach  i odbyli przejażdżkę  bryczką. Z Mortęg  pojechali do  Napromka  do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek. Po terenie  leśniczówki gości oprowadzał gospodarz - Lech Serwotko. Kolejną atrakcją  tego dnia  była wizyta w  Zielonym Zakątku w Lubstynku u Państwa Zakrzewskich, gdzie odbył się  wieczór integracyjny.

W piątek po wizycie w urzędzie miasta, udali się  do  Firmy Oristo do Montowa. Aktualnie to jeden z trzech największych producentów mebli łazienkowych w Polsce zatrudniający ponad 300 osób. Tego dnia goście z Hilter i druhowie z Lubawy udali się też na Kurzą Górę do Kurzętnika, gdzie znajduje się  wyciąg narciarski z trasami zjazdowymi a w okresie letnim kompleks tubingowy. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia wszyscy odwiedzili rycerzy Bractwa Rycerskiego Zamku Lubawskiego.

Sobota, to wyjazd do Bartągu i Rusi koło Olsztyna. W Bartągu w parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej z rąk ks. proboszcza Leszka Kuriaty otrzymali pamiątki  po zmarłym pastorze Joachimie  Germanie. Goście z Niemiec otrzymali mszał, z którego korzystał kapłan. Druhowie z Lubawy otrzymali wazon, który zmarły kapłan otrzymał  na 65  urodziny od Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Druhowie gościli również w jednostce OSP w Bartągu i zwiedzili małe muzeum pożarnictwa, które znajduje się w tej jednostce. Spływem kajakowym z Rusi  wszyscy szczęśliwie dotarli  do Olsztyna. Wieczorem  w remizie lubawskich strażaków odbyło się spotkanie  integracyjne podczas którego  nastąpiło  wkopanie  drzewka przyjaźni polsko-niemieckiej przez prezesów  zaprzyjaźnionych jednostek. Lubawscy strażacy dostali w prezencie  od  gości  stolik  z herbami  jednostki  OSP Lubawa i jednostki z Hilter wykonany przez  jednego strażaka z Niemiec.

W niedzielę druhowie z Hilter i Lubawy pojechali do PSP w Iławie, gościli także w  Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami w Kamionce koło Iławy, który prowadzi szkolenie  manewrowania statkami na  jeziorze Silm.

Poniedziałek  to czas pożegnania. Po śniadaniu, które przygotowały żony lubawskich strażaków nastąpił ten  najtrudniejszy moment - czas pożegnania, były łzy i podziękowania, wzajemne uściski, kwiaty dla Pań tłumaczek - Barbary Jabłońskiej z Fijewa i Anny Wiśniewskiej z Lubawy. Za  dwa  lata  kolejna  wizyta przyjaźni strażaków, tym razem  druhowie z Lubawy pojadą  do Hilter.

Lubawscy strażacy kierują serdeczne podziękowania za  pomoc  w organizacji przyjęcia  delegacji  straży pożarnej  z Hilter w Niemczech: Pani Irenie  Szczepańskiej - firma  IRMAG z Lubawy, Państwu Niesiobędzkim - Cukiernia  przy ul.Gdańskiej  w Lubawie, Panu Robertowi Kowalkowskiemu  - Przetwórnia  Owoców i Warzyw  w Lubawie, Spółdzielnia  Rolniczo Handlowej Rolnik w Lubawie, Państwu  Zakrzewskim  Zielony Zakątek w Lubstynku, Panu Mieczysławowi  Zelma - Sklep warzywno-spożywczy w Lubawie, Marcinowi Mączkowskiemu - Firma  PHU BHP Serwis  w Kurzętniku, Krzysztofowi Ornowskiemu  - Firma Oristo z Montowa, Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita  Oddział w  Lubawie,  Panu Leszkowi Serwotko - Leśnictwo  w Napromku, Cezaremu  Jakubowskiemu  - Firma Drew-Stol w Prątnicy, Pani Alinie  Szynaka - Pałac  Mortęgi  Hotel  SPA w Mortęgach, Arkadiuszowi Rogowskiemu  - Okna Rogowski z Lubawy, Państwu Dreszler - Przetwórstwo  Tworzyw  Sztucznych  z Lubawy,  Państwu Alicji i Tadeuszowi Musiał  - Firma  Musa  Targowisko Dolne,  Bractwu  Rycerskiemu Zamku Lubawskiego, Urzędowi Miasta  w Lubawie  a w szczególności  Panu Stanisławowi  Kieruzel  zastępcy Burmistrza,  proboszczowi  parafii  św. Jana Ewangelisty  i Opatrzności Bożej w Bartągu - księdzu  Leszkowi Kuriata, Grzegorzowi Stawiarskiemu  z Rusi, strażakom z OSP  w Bartągu, Jednostce  Ratowniczo Gaśniczej w Iławie ,w szczególności  Panu Pawłowi Szauer  i Wojciechowi Kożuchowskiemu, właścicielom Hotelu i Restauracji  ATMOSFERA, Firmie  Constract. Szczególne podziękowania  dla żon. 

opr. mz 
foto mz i  OSP Lubawa


lista postów
przejdź do galerii