Przez dziurkę od klucza… czyli co słychać u dzieci, młodzieży i seniorów z gminy Lubawa! (2019-08-27) przejdź do galerii

Aktywny odpoczynek w Rakowicach
Wakacje to czas wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Aby sprostać ich oczekiwaniom w  Świetlicy Środowiskowej w Rakowicach przygotowano specjalne zajęcia, których pomysłodawcami były dzieci.
Pierwsze dni wakacji spędziliśmy na przygotowaniach do Pikniku Rodzinnego w Rakowicach. Podczas zajęć plastyczno – technicznych przygotowywaliśmy własnoręcznie wykonane fanty na loteriadę. Ponadto staramy się korzystać z pięknej, słonecznej pogody i spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W upalny dzień zorganizowaliśmy sobie zabawę, którą nazwaliśmy „waterball'em”.

Przygotowaliśmy sobie balony z wodą, butelki, sikawki wielkanocne i pistolety na wodę i urządziliśmy wodną bitwę między dwiema drużynami. Pozwoliło nam to nie tylko usprawniać działania w grupie, ochłodzić się w gorący dzień, ale również świetnie się bawić. Kolejny upalny dzień przeznaczyliśmy na zabawy z folią malarską i wodą. Uczestnicy musieli pracować wspólnie, aby nie rozerwać folii i nie zostać tym samym zmoczonym. Ponadto nie zabrakło zabaw na synchronizację i wykorzystanie elementów rytmiki. Miał też miejsce Dzień Kolorowej Czupryny.

Dzień Tatuażu również cieszył się dużym zainteresowaniem. Każdy wybrał sobie symbol, jakim chciałby ozdobić swoje ciało przy pomocy henny. W sierpniu również miał miejsce ciąg dalszy konkursu mini Master Chef. Tym razem drużyna przygotowała desery tiramisu z mrożonymi owocami. Ponadto podczas zajęć kulinarnych dzieci przygotowały pyszne kokosowe przekąski znane pod nazwą wagoniki.
Każdy mógł spróbować swoich artystycznych umiejętności podczas warsztatów w tworzenia obrazów metodą graffiti. Każde dziecko własnoręcznie stworzony obraz mogło zabrać do domu, natomiast nie zabrakło również pamiątkowej pracy, którą umieściliśmy w naszej świetlicy.

Jak poprzednimi laty w świetlicy miało miejsce nocowanie podczas nocy spadających gwiazd, czyli deszczu meteorów. Po przygotowaniu materacy wspólnie szukaliśmy chrustu i opału na ognisko. Przyrządziliśmy kiełbaski, upiekliśmy chleb i dodatkowo przygotowaliśmy pizzę. Kolejnym punktem było karaoke oraz wspólne gry i zabawy. Po zmroku czekaliśmy na przejaśnienia i kiedy to nastąpiło udaliśmy się na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W tym roku w ciągu zaledwie godziny udało nam się zobaczyć kilkanaście meteorów. Mamy nadzieję, że dzięki nim spełnią się nasze skrywane marzenia.

Wakacyjny czas w Omulu

W okresie  wakacyjnym w Omulu działa Wakacyjna Świetlica w formie pracy podwórkowej. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego dzieci zostały podzielone na dwie grupy wiekowe.
Na samym początku uczestnicy wraz z wychowawcą ustalili wspólnie kontrakt, w którym spisali zasady obowiązujące na świetlicy,  by czas  upływał w miłej i przyjaznej atmosferze.

Młodsze dzieci chętnie biorą udział w zajęciach manualnych, w których mogą wykazać się swoimi zdolnościami i własnoręcznie stworzyć piękne ozdoby. W ten sposób powstały m.in. dekoracyjne słoiczki z kolorową solą, papugi, jednorożce z papierowych talerzyków, kotki z rolek po papieru toaletowym oraz ramki z patyczków laryngologicznych.

Dzieci wzięły także udział w warsztatach graffiti, poprowadzonych przez Pana Artura Warszawskiego. Nie mogło zabraknąć również czegoś dla łasuchów. Wspólne przygotowywanie posiłków to źródło dobrej zabawy dla dzieci. Tym razem serwowaliśmy  gofry z bitą śmietaną, naleśniki, tosty oraz spaghetti.
Kiedy tylko pogoda dopisuje dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu, grają w piłkę na boisku, w badmintona i bawią się chustą animacyjną.

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć nocowania na świetlicy, podczas którego uczestnicy wzięli udział w podchodach. Mieli do wykonania zadania, z którymi sobie świetnie poradzili. Później odbył się maraton filmowy i pogaduchy przy grach do białego rana.
Świetlica to miejsce, gdzie dzieci mogą aktywnie spędzić wolny czas w gronie koleżanek i kolegów.

Aktualności z „Aktywnej przyszłości”

W lipcu 2019r. zakończyła się już III edycja projektu „Aktywna przyszłość”. Uczestnicy przez 12 miesięcy brali udział w warsztatach grupowych: aktywizacji zawodowej, rozwoju umiejętności społecznych, zarządzania czasem oraz obsługi komputera.
Beneficjenci w ramach projektu skorzystali z indywidualnego wsparcia trenera pracy i psychologa, a także zwiększyli swoją wiedzę z zakresu ekonomii społecznej podczas warsztatów wyjazdowych. Zwieńczeniem udziału w projekcie była realizacja kursów zawodowych, która zakończyła się uzyskaniem przez uczestników certyfikatów i uprawnień w zakresie: opiekunki dziecięcej, opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych, konserwatora z uprawnieniami palacza i konserwatora kotłów i instalacji CO, magazyniera z obsługą wózków jezdniowych.

Obecnie realizowana jest IV edycja projektu. W miesiącach czerwiec-lipiec uczestnicy projektu brali udział w grupowych warsztatach aktywizacji zawodowej, których celem była analiza rynku pracy oraz przygotowanie się do podjęcia zatrudnienia.  Obecnie beneficjenci korzystają z indywidualnego wsparcia trenera pracy. W ramach tych spotkań dla każdego uczestnika zostanie opracowany indywidualny plan działania, na podstawie którego zostaną wybrane kursy zawodowe.

Projekt „Aktywna przyszłość” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 Priorytet 11, Działanie 11.1, Poddziałanie 11.1.1 aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym - projekty konkursowe.
Czytaj więcej…
Więcej informacji (szczegółowe) znajdziesz na naszej stronie http://gopslubawa.pl

Zapraszamy

lista postów
przejdź do galerii