„Wolność nie jest dana raz na zawsze” – przysięga Terytorialsów z Warmii i Mazur w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej (2019-09-02) przejdź do galerii

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Dokładnie 80 lat później, 1 września br., słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 200 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Było to już szóste zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach
w 2019 r., a drugie w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Uroczystą i pełną emocji przysięgę żołnierze złożyli na Placu Solidarności w Olsztynie, o godzinie 12.00.

Przysięgę w Olsztynie złożyło ponad 200 osób, wśród nich 48 kobiet. Aż 15% żołnierzy to mieszkańcy powiatu iławskiego  (Iława, Lubawa, Susz, Nowa Wieś, Zielkowo, Czerlin, Fijewo, Kazanice, Rudniki, Byszwałd, Targowisko Dolne, Ławice, Brodowo, Rożanki ) i wielu innych miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego.

Dowódca brygady zwracając się do swoich żołnierzy podkreślił, że złożenie przysięgi wojskowej w tak wyjątkowym dniu to powód do dumy, ale i ogromna odpowiedzialność. Dodał, że poprzednicy, nie wahali się złożyć największej ofiary własnego życia, abyśmy mogli żyć, pracować i służyć w wolnym kraju. „To jednak co czyni przywołanych poprzedników, bohaterów walki o wolność, wielkich patriotów żywymi, to nie tylko nasza pamięć historyczna, ale prawdziwa identyfikacja z nimi poprzez nasze czyny” – zaznaczył płk Mirosław Bryś, wskazując tym samym swoim żołnierzom misję WOT.

Podczas uroczystości, szer. Paulina Rudziewicz, w imieniu wszystkich składających przysięgę, podziękowała dowódcom i instruktorom za zaangażowanie i trud włożony w szkolenie. Zwróciła się również do rodzin i kolegów: „ Dziękujemy naszym rodzinom za miłość, za wsparcie i za słowa otuchy w trudnych chwilach. Dziś wracając do domów pamiętajmy o szlachetnej postawie bohaterów II wojny światowej i o tym, że w czasach wojny nie ma młodości, nie ma normalnego życia. Doceńmy więc dziś naszą wolność”.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 21 tys. żołnierzy. Ponad 2 tys. żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 1 września br. to ludzie młodzi. Aż 87 % żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej. W szkoleniu podstawowym silną grupę tworzą Panie, jest ich blisko 23%.

Wśród przysięgających byli przedstawiciele wszelkich profesji, m. in. geodeta, fizjoterapeuta, radca prawny, psycholog, pracownik poczty, technik farmacji, urzędnik skarbowy, pedagog i pracownik lasów państwowych. Przysięgę złożyli nauczyciele, listonosz, stolarz, mechanik, księgowa oraz dyrektor. Dużą grupę przysięgających stanowili uczniowie szkół średnich i tegoroczni absolwenci.


Dorota Karbowska
Specjalista ds. komunikacji
w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu

www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

lista postów
przejdź do galerii