Festiwal "Noc chórów" z udziałem lubawskiego chóru "Appasjonata" (2022-09-26)

W miniony weekend Appasjonata pojechała do Gliwic na Festiwal Noc chórów. Wydarzenie to miało charakter artystyczno-edukacyjno-społeczny. Prezentacje zaproszonych chórów nie miały charakteru konkursu ani rywalizacji.

Ideą Nocy Chórów jest bowiem dzielenie się radością ze śpiewu i pokazanie, że jest on czymś naturalnym i dostępnym każdemu człowiekowi. Wszystkie chóry prezentujące muzykę świecką występowały w przestrzeniach miejskich, śpiewały w strojach „codziennych” – nie „pod krawatem”.  

Noc chórów rozpoczął się na gliwickim  Rynku, z którego zespoły rozeszły się w różne miejsca miasta by zaprezentować publiczności swoje utwory. W repertuarze Appasjonaty znalazły się polskie piosenki z lat 80: “Szklana pogoda”, “Będzie tak nie raz”, “Tyle słońca w całym mieście”, “Iść w stronę słońca” oraz  kanony, które wspólnie ze słuchaczami były  wykonywane na zakończenie prezentacji. 

Chórzyści w Gliwicach zaśpiewali w trzech miejscach: Giełda Zbożowa – patio za dawną Pocztą Główną, w ogrodzie przy Willi Caro i na zakończenie na Rynku miasta. Noc chórów była wspaniałym doświadczaniem. Muzyka rozbrzmiewająca w różnych zakamarkach miasta sprawiała, że nawet przypadkowi przechodnie przystawali by posłuchać koncertów.  Zgromadzona publiczność również z przyjemnością włączała się we wspólne śpiewanie prostych kanonów.

 Sobotni wieczór był rozśpiewany i do późnych godzin w wielu miejscach rozbrzmiewały chóralne głosy.
- Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ciekawym przedsięwzięciu i podzielić się z gliwicką publicznością naszą muzyką

źródło FB Appasjonata

lista postów