Druhowie pożegnali śp. Druha Tadeusza Zielińskiego z Omula (2022-09-28) przejdź do galerii

27 września druhowie z gminy Lubawa pożegnali śp. Druha Tadeusza Zielińskiego z Omula, który zmarł w wieku 94 lat. Msza święta żałobna odprawiona została w kościele parafialnym pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Prątnicy. Druh Tadeusz był jednym z najdłuższym stażem strażakiem na terenie gminy Lubawa.

W straży był ok. 76 lat. Zmarły druh był 10 lat Naczelnikiem OSP Omule, przez kolejne 10 lat Prezesem, społecznikiem, kilkanaście lat sołtysem wsi. Mimo sędziwego wieku i rożnych dolegliwościach zdrowotnych uczestniczył do końca w życiu jednostki. Był odznaczony m.in. Brązowym, Srebrnym i Złotym medalem za zasługi dla Pożarnictwa. Druh Tadeusz wraz z żoną wychował dziewięcioro dzieci. Był kochanym ojcem, dziadkiem, pradziadkiem.

W homilii podczas mszy świętej pogrzebowej proboszcz parafii ks. Tomasz Mowiński powiedział:
-żegnamy człowieka, który zawsze pomagał innym i był wzorem prawdziwego  chrześcijanina. Zawsze uśmiechnięty, nigdy nie obrażał się na ludzi i zawsze chętny do pomocy dla mieszkańców wsi czy parafii. 

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli druhowie z OSP Szczepankowo, OSP Prątnica, OSP Omule, poczty sztandarowe oraz władze Gminy Lubawa z Wójtem, jednocześnie Prezesem ZG OSP RP, Rada Sołecka oraz rodzina i przyjaciele. (mz)

P.S.

Znałem zmarłego druha osobiście jako sołtysa, strażaka i człowieka, kiedy jeszcze  pracowałem. Pamiętam jak potrafił z młodszymi ludźmi nawiązać kontakt. Pamiętam naszą długą rozmowę podczas zwycięstwa w konkursie "Wzorowa Wieś", które Omule otrzymało w latach 70-tych. Teraz mimo sędziwego wieku i rożnych dolegliwościach zdrowotnych uczestniczył do końca w życiu swojej jednostki i zawsze pytał mnie podczas spotkań, kiedy bywałem na zebraniach o moje zdrowie. Zapamiętałem zmarłego druha także z poczucia humoru jaki posiadał. Potrafił sypać kawałami jak z rękawa. Spoczywaj druhu Tadeuszu w Spokoju. 

Marian Żuchowski

foto OSP Omule

 

lista postów
przejdź do galerii