Otwarcie Muzeum Ziemi Lubawskiej w Lubawie (2024-07-04) przejdź do galerii

2 lipca br. w Lubawie o godz. 19.00 zostało otwarte Muzeum Ziemi  Lubawskiej. 1 lipca przed wyruszeniem procesji do Lip ks. biskup Wiesław Śmiegiel dokonał poświęcenia muzeum należącego do parafii NMP w Lubawie.

Muzeum znajduje się w starej "wikariatce", jednej z najstarszej budowli w Lubawie po starej baszcie. Wcześniej w tym budynku mieściła się szkoła, potem obiekt był zamieszkany i znajdowało się także pierwsze lokalne  muzeum, głównie ze zbiorami sakralnymi.
W kolejnych latach epitafia i inne eksponaty muzealne znajdowały się w dobudowanej w latach 80-tych przez ks. Bernarda Kwiatkowskiego nowej części budynku parafialnego.

Wikariatka została oddana ponownie do użytku pod koniec grudnia 2023. Po wielu latach pracy i sfinansowaniu przez ministerstwo kultury w ramach projektu Fundacji im. Rodziny Działyńskich z Nowego Miasta Lubawskiego powstało muzeum na miarę XXI wieku. Należy podkreślić, iż dzięki władzom fundacji powstało także muzeum w Nowym Mieście Lub.
Na środku ekspozycji zostały posadzone lipy, które dodają wystawie wyjątkowego uroku i symbolizują długowieczność oraz siłę tradycji i tu, natura współgra z historią i sztuką.

Najcenniejsze zabytki sakralne w muzeum to: piękny pozłacany kielich mszalny z początku XVI wieku, krucyfiks z XVI/XVII w., feletrony z lat 1760-1780, kilka innych feletronów z XVIII wieku, cenna Pieta z początku XVI wieku, obrazy, wśród nich Chrystus w Ogrójcu z II połowy XVII wieku, piękne wota dziękczynne, itp. 

W nowym muzeum Ziemi Lubawskiej znajdują się głównie obiekty sztuki sakralnej powstałe od XVI do XX wieku. Cały projekt realizowała pracownia konserwacji i restauracji dzieł sztuki Gorek Restauro z Warszawy.

Prezes fundacji im. Działyńskich Andrzej Andrzejewski apeluje do mieszkańców Lubawy, pasjonatów historii, aby zgłaszali się do fundacji, która planuje w przyszłości zorganizować kurs przewodników tego muzeum, aby udostępnić je zwiedzającym.
tel. 504121375,
e-mail fundacja.dzialynskich@gmail.com 

(mz)
zdjęcia: mz, Gorek Restauro, Andrzej Andrzejewski

 

lista postów
przejdź do galerii