
W gospodarstwie w Lubawie, 28 grudnia służby weterynaryjne potwierdziły wirusa grypy ptaków. Szczep wirusa(HPAI) podtypu H5N1 ptasiej grypy, powstały z mutacji podstawowego wirusa ptasiej grypy typu A. Wirus ten przenoszony jest przez żywe ptactwo. Zakażenie następuje poprzez kontakt zdrowego osobnika (w tym człowieka), z osobnikiem zakażonym
Służby weterynaryjne informują o wykryciu kolejnego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiecie iławskim.
Tym razem wirus zaatakował hodowlę drobiu w Lubawie. – Trzeba było wybić ponad 12 tysięcy indyków – powiedział Jerzy Koronowski, wojewódzki lekarz weterynarii w Olsztynie inspektor.
Przed tygodniem z powodu wykrycia wirusa u ptaków zlikwidowano ponad 20 tysięczną hodowlę indyków w miejscowości Targowisko Dolne. Wcześniej, pod koniec listopada konieczne, było zlikwidowanie hodowli indyków rzeźnych w Targowisku Górnym. To prawie 15 tys. ptaków.
Służby weterynaryjne apelują do hodowców drobiu o ścisłe stosowanie się do zasad bioasekuracji. Głównie o zabezpieczenie ptaków hodowlanych i paszy przed kontaktem z ptakami dzikimi, stosowanie na terenie gospodarstw odzieży ochronnej, a także regularną dezynfekcję pojazdów i sprzętu.
źródło: na podst. Radio Olsztyn
foto pixabay