
Po raz kolejny policjanci z całego kraju – w tym również policjanci z powiatu iławskiego obchodzili swoje święto. Dzień 24 lipca to data uchwalenia pierwszej Ustawy o Policji Państwowej, która powoływał do życia formację odpowiedzialną za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. W tym roku obchodzimy również 100-lecie kobiet w Policji, jak również 35 rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
24 lipca to data szczególna dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Policji. Tego właśnie dnia w 1919 roku ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej powołana została Policja Państwowa jako organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Właśnie w tym roku mija dokładnie 106 rocznica tych wydarzeń a także obchodzimy również 100-lecie kobiet w Policji, jak również 35 rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Każdego roku uroczystościom towarzyszy niezwykle podniosła atmosfera. Policjanci tego dnia jeszcze bardziej czują dumę z tego, że mogą nosić policyjny mundur i służyć wiernie społeczeństwu. Tegoroczne obchody Święta Policji była to też okazja do wyjątkowego spotkania i zaprezentowania się mieszkańcom regionu i przybyłym turystom.
W przemówieniu Komendant Powiatowy Policji w Iławie insp. Mirosław Mozarczyk podziękował policjantom za włożony trud i sumienną służbę oraz zaangażowanie funkcjonariuszy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu iławskiego. Słowa podziękowania także zostały skierowane w kierunku rodzin funkcjonariuszy za cierpliwość, wyrozumiałość i codzienne wsparcie. Podziękował także przedstawicielom lokalnych samorządów, które finansowo i rzeczowo wspierają jednostkę pomagając w dbaniu o bezpieczeństwo na terenie naszego regionu. Nie zabrakło również podziękowań dla instytucji, służb, straży a także urzędów, instytucji i inspekcji współpracującym z Policją. Podziękowania również zostały skierowana w kierunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie za wsparcie, jak również zaufanie w kierowaniu powierzoną jednostką.
Święto Policji to dla policjantów i pracowników Policji nie tylko czas oznaczeń, awansów, życzeń i gratulacji. To również dzień zadumy poświęcony tym, którzy polegli i których nie ma już wśród nas – odeszli z naszych szeregów na zawsze. Pamiętamy o nich i pamiętać będziemy! Komendant Powiatowy Policji w Iławie wraz z delegacją policjantów złożył wiązanki na grobach i pod tablicą pamiątkową poległych i zmarłych funkcjonariuszy.
Po przemówieniu uwaga Komendanta oraz wszystkich zebranych gości została skierowana na głównych bohaterów uroczystości. W tym roku z okazji Święta Policji mianowanych zostało 41 policjantów, w tym:
Mianowania oficerów starszych w korpusie
- na stopień młodszego inspektora Policji mianowany został 1 funkcjonariusz,
Mianowania w korpusie oficerów młodszych
- na stopień nadkomisarza Policji mianowany został 1 funkcjonariusz,
Mianowania w korpusie aspirantów
- na stopień aspiranta sztabowego Policji mianowanych zostało 6 funkcjonariuszy,
- na stopień starszego starszego aspiranta Policji mianowanych zostało 4 funkcjonariuszy,
- na stopień aspiranta Policji mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy,
- na stopień młodszego aspiranta Policji mianowany został 1 funkcjonariusz,
Mianowania w korpusie podoficerów i korpusie szeregowych
- na stopień sierżanta sztabowego Policji mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy,
- na stopień starszego sierżanta Policji mianowany został 4 funkcjonariusz,
- na stopień sierżanta Policji mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy,
Mianowania w korpusie szeregowych
- na stopień starszego posterunkowego Policji mianowany został 19 funkcjonariuszy,
Decyzją Prezydium Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, za wybitne zasługi, współpracę, wyróżniającą się aktywność na rzecz związku i środowiska policyjnego oraz długoletni staż związkowy przyznano odznaki honorowe następującym policjantom:
podinsp. Jan Julluk
kom. w stanie spoczynku Roman Gancarz
asp. szt. Dreszler Marcin
st. asp. Seroczyńska Daria
asp. Licznerski Bartłomiej
sierż. szt. Dąbrowski Paweł
mł. asp. Anna Sznarkowska
Podczas uroczystości wyróżniono również funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji, którzy realizując codzienne zadania przyczynili się do ratowania życia i zdrowia ludzi, wykazali się empatią, a poza czasem służby z powodzeniem realizują się w różnych dyscyplinach sportowych m.in:.
st. post. Dominik Chrząstek
sierż. szt. Rafał Szczepański
st. post. Kamil Komsta
asp. szt. Karol Przewłoka
podkom. Marta Karczewska
sierż. szt. Krzysztof Chojnowski
st. asp. Daniel Szul
mł. asp. Natalia Nikel
Uroczysta akademia zakończyła się wystąpieniami zaproszonych gości. Słowa uznania oraz życzenia do zebranych funkcjonariuszy i rodzin kierowali insp. Radosław Drach Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie oraz Pan Bartosz Bielawski Starosta Powiatu Iławskiego, którzy podziękowali za zaangażowanie, które w trakcie pełnienia służby wkładane jest w realizację powierzonych obowiązków oraz wsparcie najbliższych, którzy, na co dzień doświadczają trud i wysiłek w realizację służbowych zadań.
Podczas wystąpień nie zabrakło również wspomnień o wyjątkowym jubileuszu jakim jest 100-lecie obecności kobiet w Policji. Wszyscy mówcy podkreślili istotną rolę, jaką pełnią kobiety w szeregach formacji. Dodając, że to one pracują ramię w ramię ze swoimi kolegami w różnych pionach i na różnych stanowiskach. Muszą spełniać te same wymagania, co ich koledzy policjanci i w taki sam sposób wywiązywać się ze stawianych przed nimi zadań, wykonując je zarówno na stanowiskach wykonawczych jak i kierowniczych. Służbę w Komendzie Powiatowej w Iławie pełni 170 policjantów, w tym 29 to kobiety. Grono pracowników cywilnych tworzy 25 kobiet.
Po oficjalnej części uroczystości osoby przybyłe na plac Starego Miasta w Iławie mogły z bliska obejrzeć policyjny sprzęt oraz pojazdy służbowe a także zapoznać się z nowymi technologiami w służbie bezpieczeństwu na drogach m.in.: symulator wypadków drogowych w technologii VR (rzeczywistości wirtualnej). Symulator bazuje na oprogramowaniu, które pozwala na tworzenie wirtualnego środowiska, tzn. otoczenia, dróg, infrastruktury, pojazdów i scenariuszy najczęstszych przyczyn zdarzeń w ruchu drogowym.
Natomiast każdy chętny mógł wykonać sobie odciski palców a dorośli podczas spotkania mogli przetestować na sobie efekty obecności alkoholu i narkotyków w organizmie zakładając na nos alkogogle i narkogogle, które zniekształcały obraz, spowolniały czas reakcji i powodowały problemy z oceną odległości i kierunków. Nie zabrakło przy tej okazji rozmów z Polą o bezpieczeństwie podczas trwających wakacji.
źródło KPP Iława
przejdź do galerii