
Już 22 lipca do Lubawy przyjadą muzycy z różnych zakątków Polski, by przez trzy intensywne dni uczestniczyć w warsztatach muzycznych w ramach IX edycji Soundela Festival. W programie m.in. doskonalenie gry na instrumentach (gitara, gitara basowa, klawisze, perkusja), rozwój warsztatu wokalnego, klasa homerecordingu oraz wykłady specjalne takie jak songwriting, współpraca w zespole.
Przez cały czas uczestnicy będą mieli okazję wspólnie muzykować, wymieniać doświadczenia i inspirować się nawzajem. Trzeciego dnia, 24 lipca od godz. 17:00, w Lubawskich Łazienkach, odbędzie się finał konkursu muzycznego dla zespołów.
To będzie wyjątkowy wieczór, podczas którego zaprezentuje się 6 najlepszych zespołów, wybranych spośród 100 zgłoszeń nadesłanych z całej Polski. Ich występy będą oceniane przez profesjonalne jury. Już dziś zapraszamy wszystkich fanów dobrej muzyki na to niezwykłe wydarzenie – emocje, dobra energia i sporo dobrej i różnorodnej muzyki na żywo gwarantowane!
Prezentujemy Państwu szóstkę finalistów IV Festiwalu Soundela 2025 Kawa z Mlekiem (Rybnik)
,,Jesteśmy jak Beatlesi, tylko co drugi to baba! ;) - Julia, Karolina, Olek i Grzesiu.'' Zespół powstał w 2017 roku i posiada na swoim koncie dwa autorskie albumy ,,Human for Human'' (2018r.) oraz ,,Problemy Natury Wewnętrznej'' (2024r.).
Tworzymy muzykę z pogranicza alternatywnego popu, avant popu i piosenki aktorskiej. Najważniejszy jest dla nas tekst i to, jakie niesie za sobą emocje. Chcemy poruszać, rozbawiać. Nie boimy się poruszać trudnych tematów, żartować z nich, ale przede wszystkim z siebie! Staramy się, aby każdy koncert był nieustannym dialogiem polegającym na wymianie emocji.
Jesteśmy laureatami Grand Prix IV Ogólnopolskiego Konkursu Talentów Muzycznych im. Alexa Popka w Kluczborku, zdobywcami nagrody głównej na KortoFest Powered by SPOT w Olsztynie oraz II miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu ,,Źródło'' we Wrocławiu. >>>link do zespołu
SKŁAD:Monika Susłyk - skrzypce, wokal,Filip Kałuża - instrumenty klawiszowe,Paweł Jankowski - gitara basowa, synth bass,Nikodem Świerkowski - perkusja
Poznali się w 2018 roku przy lokalnym projekcie gospel. Dwa lata bawili się coverami, ale w 2020 stwierdzili, że czas na własne historie — i zaczęli tworzyć autorski materiał.
Od tego czasu zagrali w telewizji wielkopolskiej, na bydgoskich juwenaliach, wielu festiwalach (m.in. Powidz Jam Festiwal), plenerach i klubowych scenach. Rozgrzewali publikę przed Darią Marx czy Jamalem, czyli w skrócie — wszędzie, gdzie się dało.
Ich debiutancki singiel „Co przyniesie jutro” (2022) rozgościł się w eterze: Radio Niepokalanów, Radio Opole, Radio Wnet, InneRadio — i tytuł Debiutanta Tygodnia wg słuchaczy. Na Liście Przebojów Radia Cenzura trzymał się na podium aż 4 tygodnie.
Drugi singiel „Minął już rok” (2023) poleciał m.in. w Radiu Bemowo i Radiu Chicago, gdzie Monika udzieliła też wywiadu. Piosenka zdobyła też wysokie noty na instagramowej liście przebojów Tomasza Ochoty.
Kolejne utwory: „Zaprzeczenie” (Pop Radio, Wasze Radio FM, Radio Płońsk) i „Dwoje Troje” (2023) tylko potwierdziły, że wiedzą, jak robić numery, które wpadają w ucho.
1 września 2023 ukazała się ich debiutancka płyta, a 2024 to nowe otwarcie:
• „Zmiana kodu” — ważny społecznie temat podany z ironią i humorem, które zostają w głowie na długo.
• „Fejsbuk” — singiel, który narobił szumu i przyciągnął uwagę prasy.
• „Ja chcę święta” — hymn dla wszystkich, których święta przyprawiają o lekki dreszczyk (kłótnie, niewygodne pytania, domowa gorączka).
W 2025 pojawił się singiel „Nie mogę”, grany m.in. w Radiu Twoje Imperium i Radiu Hit Włocławek, a Express Bydgoski napisał o nim artykuł.
Monika współpracowała m.in. z Adamem Sztabą, Darią Zawiałow, Pauliną Przybysz i Krzysztofem Cugowskim, a panowie z zespołu wielokrotnie towarzyszyli jazzowym i bluesowym gwiazdom na Jazzonaliach i Bluesonaliach (m.in. Dorota Miśkiewicz, Stanisław Sojka, Kuba Badach).
Podsumowując: są prawdziwi, nie boją się mówić wprost i lubią puszczać do słuchaczy oko. Jeśli szukasz muzyki z energią i tekstami, które trafiają w punkt — trafiliście idealnie.
Monika Susłyk Band to emocje podane bez filtra. Tworzymy muzykę, która nie udaje, że wszystko jest okej. Śpiewamy o trudnych relacjach, stereotypach społecznych, ważnych tematach takich jak porównywanie się, wygląd w sieci, ale robimy to tak, że słuchacz się uśmiecha, bo wie, że nie jest sam. Nasze teksty są przewrotne, pełne ironii, ale też czułości i szczerości. To, co nas wyróżnia, to odwaga – mówimy o tym, o czym inni wolą milczeć, i robimy to w sposób lekki, inteligentny i muzycznie dopracowany.
Każda piosenka zaczyna się od przeżycia, osobistego impulsu, który przeradza się w historię – często intymną, czasem niewygodną, ale zawsze prawdziwą. Publiczność mówi nam, że wychodzi z koncertów poruszona, rozbawiona i… jakoś lżejsza. Bo potrafimy mówić o rzeczach trudnych w sposób, który daje ulgę. Nie pouczamy. Nie moralizujemy. Dajemy przestrzeń.
Chcemy zaprezentować koncert pełen emocji, słów, które coś znaczą i melodii, które zostają w głowie. Nasza muzyka to lustro – czasem krzywe, czasem bolesne, ale zawsze potrzebne. Bo prawda, nawet trudna, potrafi być wyzwalająca.
Rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Obejmuje dziewięćdziesiąt dwa gatunki, które występują w Europie, Azji i Afryce, natomiast w Gdańsku, obecnie rośnie osiem gatunków przejściowo dziczejących.
OSET to najświeższa reprezentacja młodej, polskiej sceny improwizowanej. Grają muzykę instrumentalną, o śpiewnych, monumentalnych tematach i silnie odczuwalnej grawitacji. Wypływając na fali trójmiejskiej muzyki jazzowej, kontynuują dokonania kolegów ze środowiska.
Zespół w składzie: Gabriela Matuszewska - saksofon altowy, Bartłomiej Leśniewski - skrzypce
Marcin Szumal - fortepian, Adam Kisiel - synths, Bartłomiej Ostrowski - gitara, Jan Sacharczuk - gitara, Bartłomiej Brózda - kontrabas, Jędrzej Szmelter - perkusja zawiązał się w 2023 roku z grupy studentów jazzu gdańskiej Akademii Muzycznej. Muzycy pochodzący z różnych stron Polski, zjednoczyli się pod sztandarem idei, wedle której muzyka jest prawdą i jedynym lekarstwem dla ogólnej, cywilizacyjnej psychiki; na zbliżający się koniec historii, który będzie stanem nie do utrzymania. Brak warstwy lirycznej powoduje, docieranie do emocji, do których trudno trafić słowem, a unikalność i nośność melodii pozwala na wspólne ich przeżywanie.
>>>link do twórczości
Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny, aranżer, wokalista. Pracował z tak różnymi artystami, jak m.in. Paweł Mykietyn, Krzysztof Warlikowski, Marek Piekarczyk, Michał Bajor, Michał Wiśniewiski, Yugopolis, Dorota Osińska czy Aurelia Luśnia. Twórca musicalu dla młodzieży „Kongo”, autor dwóch płyt autorskich: instrumentalnej „Szmeterlingi” oraz „W poszukiwaniu (bez)sensu” na której obok mocno zakorzenionych w blues-rockowym graniu dźwięków gitar różnej maści, mandolin oraz innych instrumentów elektrycznych i akustycznych, ważnym elementem są poruszające teksty, wyrażające niezgodę na kulturę upokarzania i przemocy, ale przede wszystkim poszukujące prawdy o człowieku w jego osobistej relacji z samym sobą. Tym razem w poszerzonym o dynamiczną sekcję dętą składzie, ze szczyptą soulu i funka.
>>>link do twórczości
TANTFREAKY to muzyka wolności, kontrastów i wyobraźni. Piątka muzyków z różnych światów spotyka się w energetycznej fuzji improwizacji i elektroniki. Zespół od 2020 roku tworzy we własnym stylu: JUNGLE JAZZ, ELECTRO SPIRITUAL i TRANCE COSMIC FUSION — miksując jazzową improwizację, soulowy wokal i nowoczesne groove’y.
VOC – Karolina Lipska, SAX – Kacper Mikołajuk, SYNTEZATORY – Wojtek Konopko, PERKUSJA – Dariusz Kaliszuk, BAS – Piotr Mazurek
W 2022 zespół wydał swój debiutancki album Theory of Love, który został nominowany do nagrody WARTO 2022 przyznawanej przez Gazetę Wyborczą. Przed premierą albumu zespół miał na swoim koncie siedem singli. W 2022 ukazał się również minialbum Intercosmic Live Premiere 1: Fire & Water. W listopadzie 2023 zespół wydał EP Jungle Jazz.
TANTFREAKY koncertują zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Zagrali m.in na:Nišville Jazz Festival (Serbia), Jazztage Dresden (Niemcy), Memorial to Miles Targi Kielce Jazz (Polska), Victor Young Jazz Festival w Mławie (Polska), Męskie Granie - Scena Radia 357(Polska), Ni Ca Jazz Festival (Hiszpania), Jazz in Vineyard (Chorwacja).
Obecnie TANTFREAKY pracują nad swoim drugim i trzecim albumem. Niedawno zespół wydał 4 nowe live sesje – „Angel”, „Jungle on the Floor” "Inspiration", oraz „Open Hearts Circle”, które znajdą się na nadchodzących albumach: „Kings and Queens” oraz „Trance Cosmic Fusion”.
TANTFREAKY to żywa, improwizowana fuzja elektroniki, jazzu i world music.
>>>link do twórczości
Traffic Junky to klasyka rocka z nowocześnie brzmiącymi riffami. Muzyka olsztyńskiej grupy zabiera nas w muzyczną podróż do lat 70. XX wieku, a jednocześnie w jej twórczości można usłyszeć sporo stoner rocka i grunge'u. Wyobraźcie sobie brzmienie i styl największych zespołów rockowych doprawione odrobiną pustynnego pyłu – to właśnie jest Traffic Junky. Hipnotyzujące dźwięki gitar w jednej chwili potrafią zmienić się w nieokiełznaną, huczącą ścianę dźwięku. Traffic Junky ma jeden cel: przywrócić świetność klasycznej rockowej muzyce, tak jak miało to miejsce za dawnych czasów. Jednocześnie członkowie grupy chcą pozostać wiernym swoim wszechobecnym muzycznym inspiracjom.
Skład zespołu:Paweł Rychta - gitara, Kamil Maciorowski - gitara, Konrad Wieteska - perkusja, Dominik Piechowski - bas, Dariusz Krasowski - wokal.
>>>link do twórczości
materiał LGM i mz