Konferencja podsumowująca projekt „Aktywna rodzina” (2014-12-19) przejdź do galerii

W środę 17 grudnia w sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyła się konferencja podsumowująca realizację VII edycji projektu systemowego ,,Aktywna rodzina” realizowanego w 2014 roku. Była to już ostatnia odsłona tego projektu, stąd spotkanie to  było jednocześnie podsumowaniem rezultatów osiągniętych podczas wszystkich edycji.

Konferencję rozpoczął  Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa Pan Adam Roznerski, który przywitał wszystkich uczestników, przedstawicieli władz lokalnych oraz osoby reprezentujące partnerów projektu m.in.: Powiatowy Urząd Pracy w Iławie Filia w Lubawie. Następnie głos zabrał  Wójt Gminy Lubawa Pan Tomasz Ewertowski, który pogratulował uczestnikom zakończenia udziału w projekcie oraz zdobycia umiejętności i kompetencji społeczno-zawodowych potwierdzonych odpowiednimi zaświadczeniami zgodnie z Wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej.

Następnie koordynator  projektu Pan Dariusz Ismer przedstawił cele, założenia oraz rezultaty osiągnięte w ramach VII edycji.  Miłym akcentem konferencji była projekcja filmu z realizacji poszczególnych zadań, a także wręczenie uczestnikom zaświadczeń i certyfikatów.

Celem głównym VII edycji projektu było zaktywizowanie i podniesienie umiejętności społeczno-zawodowych u 20 kobiet i 5 mężczyzn z terenu Gminy Lubawa, zwiększających szanse na integrację społeczno-zawodową, poprzez objecie kompleksowym wsparciem. Uczestnicy w tym celu brali udział między innymi w treningach interpersonalnych, zajęciach z zarządzania budżetem domowym, a także w warsztatach: kompetencji rodzicielskich, aktywizacji zawodowej czy autoprezentacji. Mieli także szansę skorzystania z porad psychologa oraz z pomocy asystenta rodziny i doradcy zawodowego. Podczas ostatniej edycji w ramach działania o charakterze środowiskowym odbyły się także dwa wyjazdy: do Miejsca Inicjatyw Pozytywnych „Kacze Bagno” oraz do wioski tematycznej „Wieś jabłkowych smaków” w Starych Jabłonkach.

Uczestnicy VII edycji projektu wzięli też udział w różnego rodzaju kursach. Trzynastu z nich realizowało kurs prawa jazdy, czterech nauczyło się obsługi wózka jezdniowego. Pięć osób ukończyło kurs na nowoczesnego sprzedawcę, trzy osoby na opiekunkę dla osób starszych i niepełnosprawnych, a jedna wzięła udział w kursie z zakresu grafiki komputerowej i tworzenia stron internetowych. Uczestnicy mieli więc szansę na osiągnięcie rozwoju w różnych dziedzinach. Fakt ten jest najważniejszą zaletą projektu „Aktywna rodzina”. Jego realizacja pozwoliła na wzmocnienie nie tylko umiejętności osobistych i społecznych, ale także tych dotyczących rynku pracy. Dzięki temu osoby bezrobotne otrzymały szansę na powrót do aktywności zawodowej.

Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa realizował projekt „Aktywna rodzina” w latach 2008-2014. Przez siedem lat udział w projekcie wzięło 227 osób (184 kobiet i 43 mężczyzn). Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

OPSGL 

lista postów
przejdź do galerii