Nauka się opłaca - Spotkanie Dawida i Szymona Nidzworskich w ZS w Prątnicy (2016-05-27) przejdź do galerii

Dnia 23 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Prątnicy w ramach projektu: „Nauka się opłaca”, odbyło się spotkanie Dawida i Szymona Nidzworskich z uczniami i gronem pedagogicznym. Młodzi ludzie sukcesu opowiadali o drodze jaką przeszli od lubawskich szkół do tytułów naukowych, prestiżowych osiągnięć i sukcesu finansowego. Chociaż ich kariery rozwijają się w różnych i odmiennych od siebie dziedzinach, obaj zgodnie podkreślali, że nie ma sukcesu bez marzeń, określenia sobie celu i ciężkiej pracy.

Dr inż. Dawid Nidzworski - wyróżniony tytułem VIPI - Very Important Polish Innovator przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego w ramach projektu „Młodzi Liderzy Innowacji” naukowiec, badacz, przedsiębiorca, pracujący obecnie min. w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych i ETON Group Sp. z o.o. absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wspominał swoją naukę w lubawskim liceum ogólnokształcącym i czas wytężonej pracy, który zaowocował indeksem na wymarzony kierunek Politechniki Gdańskiej. W obrazowy sposób przedstawił jak praca w laboratorium ma bezpośrednie przełożenie na współczesne działania w medycynie i sukces w biznesie. Wspomniał o pracy nad nanaocząstkami srebra, których tanie pozyskiwanie i wykorzystywanie przyspiesza łagodzenie ran, produkcję materiałów aseptycznych np. bakteriobójczych rękawiczek czy farb wykorzystywanych w szpitalach. Duże zainteresowanie wśród uczniów wywołał również temat stworzenia prostego i szybkiego testu do wykrywania grypy oraz produkcji jadalnej szczepionki przeciw wirusowi grypy dla drobiu.

Młodszy brat p. Dawida - Szymon Nidzworski saksofonista i kompozytor, Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Hochschule fuer Musik „Hans Eisler” w Berlinie barwnie opowiadał o swoich marzeniach, które stały się rzeczywistością. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu dr Pawła Gusnara, jednocześnie w roku 2012 studiował w Conservatoire ŕ Rayonnement Régional Cergy-Pontoise w Paryżu, gdzie pobierał nauki u światowej sławy saksofonisty i pedagoga Jean Yves Fourmeau, by realizować swoje pasje współpracując z najlepszymi filharmoniami w Polsce biorąc udział w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych min.: spektakle „Mistrz i Małgorzata”, „Zły”, „Apokalipsa”, filmy „Ambassada”, „Wkręceni”, „M jak Miłość”, koncerty Świąteczny Cud z Barbarą Kurdej Szatan i obsadą aktorską Teatru Roma, koncert TVP „Nie ma jak u Mamy” i w innych wydarzeniach muzycznych.

Zachęcając uczniów do podjęcia trudu kształtowania własnej przyszłości p. Dawid podkreślił, że marzenia i ciężka praca gwarantują sukces, a pieniądze przejdą pod warunkiem, że wykorzysta się czas tu i teraz, czyli podstawy solidnie wypracowane w szkole. Cichym animatorem spotkania w szkole jak również dynamicznego rozwoju karier braci Nidzworskich okazała się nauczycielka biologii p. Danuta Nidzworska – prywatnie Mama młodych gwiazd polskiej nauki i sztuki. (mz)

 

lista postów
przejdź do galerii