Kara bezwzględnego pozbawienia wolności za kradzież zegarka dla 25-latka (2016-11-07)

25-latek dobrowolnie poddał się karze po tym, jak usłyszał zarzut kradzieży w warunkach tzw. recydywy. Mężczyzna wszedł do otwartego domu i ukradł zegarek. Mieszkaniec Lubawy najbliższe 8 miesięcy spędzi w zakładzie karnym.

Lubawscy policjanci zostali poinformowani o kradzieży. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie oraz przesłuchali świadków. Ustalili, że sprawca wszedł do niezabezpieczonego budynku mieszkalnego skąd ukradł zegarek.  Zebrany materiał dowodowy pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawcy, którym okazał się 25-latek. 

Policjanci przedstawili zarzut mieszkańcowi Lubawy kradzieży zegarka w warunkach tzw. „recydywy” czyli powrotu do przestępstwa w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności, za umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które już był skazany. Mężczyzna przyznał się do przedstawionego zarzutu. 

Teraz czeka go kara 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Przypominamy !

Nie tylko wyjeżdżając, ale również będąc w domu pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania.  Oto kilka rad jak uchronić cenne przedmioty przed kradzieżą czy jak uniknąć włamania do swojego domu.

pozamykajcie dokładnie wszystkie zamki w drzwiach i oknach stosując różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne dostępne na rynku, np. alarmy, rolety antywłamaniowe, atestowane zamki do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą,  

mając alarm domowy nie zapomnijcie go uruchomić,

sprawdźcie, czy wszystkie urządzenia w domu są wyłączone,

nie informujcie wszystkich, że wyjeżdżacie do rodziny czy na wypoczynek i prędko nie wrócicie,

przed wyjazdem wyciągnijcie Waszą korespondencję ze skrzynki oraz poproście, aby sąsiedzi robili to systematycznie do Waszego powrotu.

jeśli Wasi sąsiedzi pozostają w domu, poproście ich aby zwrócili uwagę na Wasze mieszkanie, zostawcie im adres lub telefon miejsca dokąd się udajecie, jeśli możecie, dajcie im klucze od mieszkania, by mogli wejść i zapalić czasem światła udając Waszą obecność w domu,

Ofiarą przestępców stają się często osoby, które zapominają, są roztargnienione, czy zbyt ufne a także, które niewłaściwie zabezpieczają cenne przedmioty dlatego

jeśli możecie kosztowności lub inne cenne rzeczy zdeponujcie w skrytkach bankowych. Warto porobić zdjęcia, zapisać markę i numer indywidualny  a nawet  oznakować cenne przedmioty, aby po kradzieży czy włamaniu do mieszkania, dokładniej  określić co zginęło

niebezpieczne są także przygodne znajomości szczególnie pod wpływem alkoholu.. Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapraszać do naszego mieszkania.

porozmawiajmy z naszymi dziećmi aby również  nie opowiadały innym osobom np. na podwórku, co rodzice mają w domu, a już w żadnym przypadku nie wpuszczały ich do domu, gdy są same. 

zwracajmy także uwagę na osoby, które nie znamy a  kręcącą się bez wyraźnego powodu po naszej klatce schodowej czy naszym osiedlu. Podejdźmy i zapytajmy czy potrzebują pomocy. Często spłoszy to potencjalnego złodzieja ale także mamy wtedy okazję aby  dokładnie przyjrzeć się tej osobie i zapamiętać jej rysopis. Pamiętajmy, że przestępca zawsze dąży do utrzymania anonimowości. Jeżeli podejrzewamy, że jest to przestępca poinformujmy o tym policję

Należy pamiętać, że prawie codziennie dochodzi do kradzieży bądź kradzieży z włamaniem dlatego powyższe rady warto zapamiętać i się do nich stosować aby czuć się bezpiecznie.

źródło: KPP Iława

lista postów