Skargi na zimowe utrzymanie dróg (2017-01-14)

Na prośbę czytelników portalu, dzięki uprzejmości Kuriera Iławskiego, publikujemy artykuł zamieszczony w środowym wydaniu Kuriera Nr 2 z 11 stycznia 2017 roku dotyczący skarg na zimowe utrzymanie dróg.

Taki mamy klimat.

Do naszej redakcji wpłynęło kilka skarg na zimowe utrzymanie dróg w regionie. Zarządcy tłumaczą, dlaczego występują problemy.

Mieszkańcy Lubawy zbulwersowali się, że ulice i chodniki w mieście zostały posypane popiołem.

czarna Lubawa

Ludzie wnoszą ten popiół i błoto pod butami do sklepów i domów – żalił się zgłaszający. – Zamiast popiołu powinno się stosować mieszankę soli z piaskiem. Jak można było dopuścić do takiego bałaganu w mieście?

O sprawie rozmawialiśmy z wiceburmistrzem Stanisławem Kieruzelem, który poprosił o pytania na piśmie i tą samą droga odpowiedział.

W wyniku dużych opadów śniegu oraz utrzymującej się od dłuższego czasu bardzo niskiej temperatury powietrza w kilku szczególnych miejscach o dużych spadkach jezdni, pomimo posypywania jezdni mieszanką piasku i soli, nastąpiła sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia użytkowników dróg oraz zagrożenia zniszczenia ich mienia – poinformował.

Wiceburmistrzowi chodzi o skrzyżowania ulic Św. Barbary z Poznańską, Warszawskiej z Rzepnikowskiego, Gdańskiej-Dworcowej-Wyzwolenia oraz Warszawskiej-Gdańskiej-Kupnera.

Świadczący usługi zimowego utrzymania dróg na terenie miasta, czyli Lubawska Spółka Komunalna, podjęła decyzję doraźnego posypania oblodzonych wzniesień mieszanką piasku i soli z dodatkiem żużlu – dodaje wiceburmistrz. – W wyniku tego rozwiązania nastąpiła radykalna poprawa stanu jezdni. Rozwiązanie to było jednorazowe, a powstałe błoto pośniegowe jest sukcesywnie usuwane. LSK dostała zakaz dalszego stosowania takiego rozwiązania.


nie jest źle

Czytelnicy skarżyli się również na drogi powiatowe, między innymi na trasę Iława-Wikielec. Jak powiedział nam dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Lech Tatarek, sól posypana na drogi nie działa, gdy temperatura spada poniżej -5 stopni.

Razem z członkiem zarządu powiatu Maciejem Rygielskim objechaliśmy drogi powiatowe w okolicy – powiedział nam Tatarek. – Pojechaliśmy na Wikielec, Nejdyki, Ząbrowo, byliśmy też po drugiej stronie Iławy w kierunku Wiewiórek. Trzeba przyznać, że miejscami drogi są oblodzone, ale nie jest źle. Ruch jest niewielki. Wiadomo, że drogi przy takich temperaturach nie będą czyste jak latem. Wystarczy dostosować prędkość do warunków na drodze i nie będzie problemu z przejazdem.

krajówka gorsza?

Kierowcy skarżyli się też, że krajowa 16-tka nie jest tak dobrze utrzymana, jak w sąsiednim województwie kujawsko-pomorskim.

Na granicy powiatu iławskiego i grudziądzkiego widać, że po naszej stronie jezdnia jest gorzej utrzymana – skarżył się czytelnik.

Rozmawialiśmy o tym z rzecznikiem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie Karolem Głębockim.

16-tka w obu województwach utrzymywana jest zimą w II standardzie. Oznacza to, że drogi są odśnieżane i posypywane na całej ich długości i szerokości – tłumaczy rzecznik. – Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 4 godzin od momentu ustania opadów śniegu. W tym standardzie dopuszcza się, w przypadku intensywnych opadów śniegu, do 6 godzin po ustaniu opadów pozostawienie na nawierzchni warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu. Jeśli w tym czasie pojawiają się różnice w utrzymaniu, to mogą one wynikać na przykład z odległości, jaką musi pokonać sprzęt, aby dojechać w dane miejsce. Nie zmienia to jednak faktu, że droga jest odśnieżana prawidłowo.

fatalnie na susz

Mieliśmy też skargi na drogi wojewódzkie Iława-Susz (i dalej do granicy z województwem pomorskim w Bronowie) oraz Iława-Sampława.

Ludzie skarżą mi się, że droga między Iławą a Suszem jest w fatalnym stanie, jednak jej odśnieżanie leży w gestii Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Olsztynie – powiedział nam burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski.

Tam jednak musieliśmy wysłać pytania w formie pisemnej. Na odpowiedzi czekamy. (nż, mż, psz)

Jezdnie w Lubawie zostały posypane żużlem. Był to incydent jednorazowy w trosce o bezpieczeństwo

Kto gdzie odśnieża?

Za odśnieżanie miejskich dróg w Iławie odpowiada ZKM Iława – telefon 89 648-48-25.

Na drogach gminnych odpowiedzialna za to zadanie jest Spółdzielnia Rolniczo-Usługowa-Handlowa z siedzibą w Rudzienicach – telefon 89 640-22-68.

Za odśnieżanie dróg powiatowych odpowiada kilka firm: ZKM Iława, firma Spomer, PUH Szmigiel, PUK w Zalewie, LSK Wierzbowski. W przypadku problemów z odśnieżaniem należy je zgłaszać wyłącznie w Powiatowym Zarządzie Dróg – telefon 89 648-54-68.

W przypadku zaśnieżonych dróg wojewódzkich należy to zgłaszać w iławskim oddziale ZDW – telefon 606-293-895.

Drogi krajowe również odśnieża wiele firm i w przypadku problemów należy kontaktować się z Punktem Informacji Drogowej – telefon 89 521-28-64. 

Materiał dzięki uprzejmości Kuriera Iławskiego

lista postów