Jeden jechał za szybko, drugi nietrzeźwy. Dwaj mieszkańcy powiatu iławskiego stracili prawo jazdy (2017-01-19)

Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani na terenie powiatu iławskiego. Jeden jechał volvo rażąco przekraczając dopuszczalną prędkość drugi kierował oplem mając 1,4 promile alkoholu w organizmie. Mężczyźni ze swojego zachowania będą musieli tłumaczyć się przed sądem.

Wczoraj policjanci iławskiego wydziału ruchu drogowego podczas kontrolowania prędkości przejeżdżających pojazdów przez miejscowość Rodzone zauważyli kierującego oplem. Policjanci dokonali pomiaru prędkości pojazdu. Okazało się, że kierowca jedzie swoim samochodem 106 km/h w terenie zabudowanym. 

Funkcjonariusze zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Mieszkaniec Lubawy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym został ukarany przez policjantów 400-złotowym mandatem oraz 10 punktami. Funkcjonariusze drogówki  zatrzymali 42 - latkowi także prawo jazdy.

Kierujący, którzy w rażący sposób przekraczają dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym, a jest to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. W 2016 r. na drogach powiatu iławskiego doszło do 994 zdarzeń drogowych, z których aż 200 spowodowanych było tą właśnie przyczyną, tracą prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to, tak ukarany kierujący nadal będzie kierował pojazdami, to przy kolejnej policyjnej kontroli, okres bez prawa jazdy przedłużony zostanie mu o 6 miesięcy. Kolejne wykroczenie w tym okresie skutkować będzie koniecznością ponownego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Natomiast policjanci z Komisariatu Policji w Suszu podczas patrolu teren miasta i gminy Susz zauważyli kierującego volvo, który nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać mężczyznę do kontroli drogowej. Policjanci sprawdzili dokumenty mężczyzny oraz pojazdu. W trakcie czynności wyczuli od kierowcy woń alkoholu. Okazało się, że 35 – latek jest pod jego działaniem. Badanie alkomatem wskazało 1,4 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi Susza prawo jazdy.

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. 

źródło: KPP Iława

lista postów