Dzieci na krańcach świata. Losy dzieci deportowanych na Syberię i do Kazachstanu (2017-05-26) przejdź do galerii

22 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Lubawie odbyły się zajęcia z historii, które prowadziła dr Barbara Męczykowska z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem lekcji było "Dzieci na krańcach świata. Losy dzieci deportowanych na Syberię i do Kazachstanu  w latach 1939-1945”.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół oraz uczniowie Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich w Lubawie. Podczas wykładu młodzież dowiedziała się o czterech wielkich deportacjach i okolicznościach deportacji na teren Rosji Sowieckiej Polaków w liczbie około 325 tys. z czego 80% to kobiety i dzieci.

Deportacji dokonywano w nieludzkich warunkach, spośród których wielu zginęło. Ta podróż stała się dla nich początkiem gehenny, morderczej pracy, głodu i życia w nieludzkich warunkach. Prelegentka przedstawiła fragmenty filmów z wypowiedziami deportowanych, ich dalsze losy po uformowaniu Armii Polskiej przez gen. Andersa. Dzięki stalinowskiej „amnestii” wraz z Armią Andersa dzieci dostały się do Iranu (Persji), gdzie dochodziły do zdrowia. Rząd Polski w Londynie zaapelował do Ligi Narodów o pomoc w znalezieniu czasowego schronienia dla polskich cywilów i dzieci. Pomoc zaoferowała Nowa Zelandia i Meksyk.

W Aszchabadzie tuż przy granicy z Iranem zorganizowano polski sierociniec. Olbrzymią rolę w jego utworzeniu odegrała słynna przedwojenna piosenkarka Hanka Ordonówna, jej mąż hrabia Michał Tyszkiewicz oraz maharadża indyjski Jam Saheb Digvijay Sinhji. Inicjatorką tej lekcji historii była nauczycielka historii Aleksandra Zimnicka. (mz)


lista postów
przejdź do galerii